OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Osobní zkušenost mi dovoluje, abych se k tomuto tématu vyjádřila. Moje nemoc není vidět, nebolí a vlastně ji nikdo nepozná. A tak jsem s depresí chodila pilně do práce, brala si i přesčasy, ale to bylo vše, co jsem zvládla. Měla jsem problémy se spánkem, ztrácela jsem zájem o cokoliv, byla jsem stále vyčerpaná. Myslila jsem si, že jde o pouhé „vyhoření“. A tak jsem s neléčenou depresí žila několik let. Kupodivu to byla právě moje praktická lékařka, která mě upozornila, že jsem nemocná a navrhla mi invalidní důchod. Byla jsem v šoku. V 52 letech invalidou????

 

Ještě rok jsem vzdorovala, nepřiznávala nic ani sobě, ani okolí. Pak jsem konečně uznala, že opravdu nejsem zdravá a začala jsem se řádně léčit a k invaliditě jsem se tedy přiznala. Vše se tím pádem opravdu pomalu zlepšilo. Začala jsem mít trochu zájem o své okolí a především o práci. Jako nováček v ID jsem ale nevěděla, jaké možností zaměstnání pro nás, hendikepované, pracovní trh nabízí.. Poradila jsem se s internetem našla jsem práci v neziskové organizaci, chráněné pracovní místo. Tato práce se pro mě vlastně stala terapií. Nešlo ani tak o to, co dělám, ale o to, že vůbec něco dělám. Pocit užitečnosti je k nezaplacení.

 

A co moje okolí? Málokdo to pochopil; pro dost lidí jsem odepsaná invalidní důchodkyně, která už žádnou kariéru neudělá. I když… z práce doma, z pozice uklízečky jsem se dostala až k práci, která je kreativní a nesmírně mě baví. Těch pár odpadlíků z řady „přátel“ mi za chmury nestojí.

 

Pokud je váš hendikep viditelný (fyzicky), není co řešit. Buď zvládnete pracovat mezi „zdravými“, což je někdy velmi složité, nebo slevíte ze svých „nároků“ a zaměstnáte se tam, kde nás, invalidní důchodce, rádi zaměstnávají, na chráněném pracovním místě. Výhodou je, že vše je přizpůsobené tomu, abyste svou práci zvládali a nepřipadali si „divní“. Nehledě k tomu, že nepracujete-li na chráněném pracovním místě, může Vaše zdraví i zhoršit.

 

Proto vám radím, když už se dostanete do ID, nezoufejte. Můžete-li, alespoň trochu, pracujte!!!! Při výběru zaměstnání je ale třeba dát si pozor na některé věci, ale o tom až příště…