OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Minule jsem vám, milí invalidní kolegové, doporučila (z vlastní zkušenosti), abyste, pokud je to jen trochu možné, pracovali. Při rozhodování, zda se do toho pustit, se často vyskytnou pochybnosti, překážky a někdy opravdu jisté nepříjemnosti.

 

První problém má mnoho hendikepovaných samo v sobě. Často si kladou otázku: co když mi „seberou“ invalidní důchod, když začnu pracovat? Sice každý člověk s invalidním důchodem může pracovat, pokud však máte 3. stupeň invalidity, je opatrnost na místě. Zde se doporučuje nepřekračovat 1/3 plného úvazku, aniž by hrozilo, že si vás předvolá lékařská posudková služba. Pokud však máte v rozhodnutí o invalidním důchodu 3. stupně větu: „může pracovat i za zcela mimořádných podmínek“, můžete pracovat neomezeně – samozřejmě se předpokládá, že budete mít na pracovišti vytvořeny ony „mimořádné“ podmínky, což je např. speciální počítač pro nevidomé, bezbariérové prostředí pro zaměstnance na invalidním vozíku apod. U prvního ani druhého stupně invalidity se nemusíte bát výše pracovního úvazku – můžete pracovat tolik, co Vám zdravotní stav dovolí.

 

Kde mohou lidi s invalidním důchodem všude pracovat? Hendikepovaní hledají práci stejně jako zdraví lidé, můžete se přihlásit do běžných firem, na pozice vypisované pro zdravé uchazeče, tj. uplatnit se na otevřeném trhu práce. Kromě otevřeného trhu můžete najít zaměstnání na tzv. chráněném trhu práce, kde jsou jednotlivé pozice a pracovní podmínky „šité na míru“ právě lidem se zdravotním postižením. S tím se na otevřeném trhu bohužel moc nesetkáte, „běžný zaměstnavatel“ Vám ne vždy přizpůsobí pracovní podmínky Vašemu zdravotnímu postižení. A to musím potvrdit i z vlastní zkušenosti, bohužel jsou zaměstnavatelé málokdy připraveni na zaměstnávání OZP, i když je situace rok od roku lepší. Naopak na chráněném pracovním místě, kde zaměstnavatelé rozumí vašim specifickým potřebám, se můžete skutečně cítit dobře. Taková organizace velmi dobře ví, jak zabezpečit zaměstnání pro nás, OZP. Ať už máte fyzické či psychické postižení.

 

Zaměstnavatelé na otevřeném trhu práce mají povinnost zaměstnávat adekvátní podíl OZP… Firmy, které zaměstnávají více než 25 osob, jsou povinné zaměstnávat osoby se zdravotním postižením - na každých 25 zaměstnanců připadá 1 OZP. Pokud zaměstnavatel nedokáže povinný podíl zdravotně postižených osob zaměstnat, může si tuto povinnost splnit odvodem finanční částky do státního rozpočtu nebo odběrem výrobků či služeb od firem zaměstnávajících více než 50 % osob se zdravotním postižením (náhradní plnění).

 

Máte tedy široké možnosti zamířit na běžný otevřený trh práce, nebo zakotvit na chráněném trhu vlídném pro OZP. Ale i tak si vybírejte. Poptejte se mezi známými, prostudujte webové stránky zaměstnavatelů na internetu, podívejte se od obchodních rejstříků. Zjistěte si, jestli se o nich zmiňují novináři v médiích, nebo zda mají svou historii a zkušenosti se zaměstnáváním OZP.

 

Pokud se nakonec rozhodnete pro chráněný trh, bude po vás zaměstnavatel chtít při nástupu rozhodnutí o pobírání ID a další náležitosti jako je vstupní lékařská prohlídka apod. Můžete být také klidní v tom, že vám zaměstnavatel na chráněném trhu většinou vyhoví v délce pracovní doby, bude více tolerovat vaše pravidelné návštěvy lékaře či nutnou hospitalizaci a vy se skutečně nebudete muset bát, že můžete o svou práci přijít. Tyto organizace počítají s tím, že máte nějaké zdravotní omezení, specifické potřeby a pokud budete mít vytvořené vhodné pracovní podmínky, svoji práci budete vykonávat stejně dobře jako běžní zaměstnanci.

 

V nové práci zažijete hlavně kontakt s lidmi a mnohá příjemná překvapení. O tom příště…