OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kde jsme tedy minule skončili? Ano, hledali jste jako OZP práci a podařilo se vám ji najít. Vracíte se tedy po určité době do zaměstnání, ovšem za zcela jiných pracovních podmínek, na chráněné pracovní místo či na otevřený trh práce. Možná jste našli práci, o které jste si nemysleli, že byste ji někdy mohli dělat, možná jste našli to, co jste třeba dělat chtěli a nikdy před tím jste se tím neživili. Každopádně vás čeká změna životního režimu.

 

To samo o sobě je pro začátek dost těžké. I když právě tato změna vám bude do budoucna ku prospěchu – cosi pravidelného vstupuje do vašeho života. Chvíli potrvá, než si zvyknete - nebude se vám chtít vstávat, nebudete si možná věřit, budete mít obavy z nového prostředí a možná i z vašich budoucích kolegů. To jsou samozřejmě normální pocity, i kdybyste nastupovali do nového zaměstnání jako zdravý člověk.

 

Já mám pro vás ale dobrou zprávu. Nebojte se! Po počátečních rozpacích se do nové práce rádi položíte a bude pro vás potěšením (ovšem pouze v případě, že jste si vybrali tu pravou a nepřecenili či nepodcenili své síly). Získáte totiž určité sebevědomí, které vám, s vaší nemocí a doma sedící, pravděpodobně o kus pokleslo.

 

V případě, že nastoupíte na chráněný trh práce, budou vám tu kolegové možná o kus blíže – přeci jen i oni si totiž „sáhli na dno“, museli se vyrovnat se svojí nemocí, s reakcí okolí, včetně reakce rodiny, se ztrátou profese… Když se s tím vším také vyrovnáte, získáte určitý typ pokory („pokory bez područí“, jak zpíval Karel Kryl) a vaše priority pak budou někde jinde. Vaši kolegové budou většinou více tolerantní, laskavější, upřímnější, ale i citlivější… Dá se říci, že je to určitá specifická pozitivní hodnota, kterou získáte. Je nutné dodat, že na chráněném trhu práce i samotná práce většinou probíhá za příznivějších podmínek, bez stresů, závisti a jiných negativních projevů. Ale to neznamená, že chráněný trh je vždy tou nejlepší volbou – i otevřený trh nabízí OZP mnoho příležitostí a získání sebevědomí, že jsme schopni i s hendikepem dobře pracovat i v „konkurenci“ zdravých pracovníků.