Pytlíky ze zbytků látek na cokoliv

pytlik na darky i potraviny

Dobrovolníky z takzvané odpadové hlídky budete moci potkat před nákupními centry nebo i na farmářských trzích po celé republice. K dispozici jsou zatím první dva tisíce pytlíků s logem chráněných dílen Nové horizonty, kde vznikají, přičemž do konce roku by jich mělo být deset tisíc. Rychlost šití se odvíjí především od dostatku materiálu, kterým přispívají jednotlivci i firmy. Kromě látek jsou potřeba i provázky, stužky nebo tkaničky, jimiž se pytlíky stahují, a také jehly a nitě.

Z povlečení i záclon

„Začala jsem tím, že jsem vyklidila chatu a našla přitom spoustu zbytků látek, o kte rých jsem si myslela, že je někdy použiju, ale k šití už jsem se nevrátila," říká ředitelka Nových horizontů Mirka Kroupová. „Jsem holka z vesnice, kde za mého dětství žádný odpad nebyl, všechno se zužitkovalo a sloužilo až do konce, takže pro mě je to návrat ke kořenům," dodává.

V dílnách uvítají například jakýkoli bytový textil, to znamená lůžkoviny nebo záclony, ze kterého se dá pytlík ušít. Neměl by se trhat nebo třepit a měl by být i praktický. Jedna z šesti švadlen Jarmila Nová zmiňuje případ, kdy někdo přinesl filcový kabát, z něhož by pytlík sice vyrobila, ale nedal by se moc používat.

Naproti tomu zmiňovaná záclonovina se hodí jak na ovoce a zeleninu, tak jako obal na dárky či na květináč. „Dobře to vypadá a nemusí se to hned vyhazovat," podotýká ředitelka a ukazuje mi tímto způsobem zabalenou láhev červeného vína. Pytlíky z neprůhledného materiálu zase dobře poslouží k uchovávání sušených hub, starého pečivá nebo ořechů. Místo igelitové tašky se hodí třeba i na cvičky, hračky a kosmetiku.

Do posledního kousku

Protože se šijí z různě velkých zbytků látek, je logické, že není jeden jako druhý, ale na tom nezáleží. Podstatné je spotřebovat materiál do posledního kousku v duchu životního stylu Zero waste neboli bez odpadu, který se v posledních letech rozmáhá i v Česku. Největší výzvou pro švadlenu tedy je hospodařit s látkou, aby z ní pokud možno nic nezbylo. Ostatní je pro Jarmilu Novou, která si v mládí na sebe šila džíny i kabáty, hračka. Za tři dny zvládne vyrobit stovku pytlíků.

Jak už bylo řečeno, každý z těch, které se budou zdarma rozdávat, je originál. Pokud byste si chtěli podobný obal pořídit v obchodě, kde jde zpravidla o sériovou výrobu, zaplatíte několik desítek korun.

Projekt 10 milionů sáčků pro Česko je hrazen z grantu. Jeho koordinátorka a spolu- zakladatelka platformy pro Udržitelný rozvoj a etiku Nikola Hurychová si svou první „výbavu" koupila před několika lety. Ze zkušenosti ví, že lidé, kteří látkové pytlíky mají, je často zapomínají doma, takže je dobré obstarat si jich alespoň deset.

„Doporučuju, abyste si je schovali po kabelkách, bundách nebo třeba do auta, a měli je tak neustále k dispozici," říká s tím, že pytlíky používá nejen v bezobalových prodejnách, ale i v běžných supermarketech. Když je vyloží na pás, bývá ve frontě často středem pozornosti. „Chci jít příkladem, takže je dobře, když si toho ostatní všimnou," usmívá se. „Pokladní sice mají radši průhledné pytlíky, ale v zásadě jim stačí, když je nestáhnete provázkem a necháte volně, aby do nich mohli nahlédnout."

Rozkládá se čtvrtstoletí

Pytlíky určené k rozdávání nemají na rozdíl od těch kupovaných certifikát pro styk s potravinami, což Nikola Hurychová považuje jen za formalitu.

„Každý soudný člověk si přece do něho nedá maso ani jinou vlhkou potravinu. A brambory z trhu si stejně doma očistíte," vysvětluje, že byrokracie je v některých případech zbytečná. Vnímá, že hlavně mladší generace má vůli životnímu prostředí pomoci, zatímco mnozí šedesátníci stále vnímají plast jako moderní výdobytek a nechtějí se ho vzdát. Přitom igelitový sáček se rozkládá čtvrtstoletí.

 

autorem článku je:
Markéta Mitrofanovová
------------------------------------------

Zdroj:
kend - páteční příloha deníku Právo ■ Editorka: Mirka Paloncy (mirka.paloncy@pravo.cz, tel.: 221001271), editor rubriky Cestování: Bohuslav Borovička (bohuslav.borovicka@pravo.cz, tel.: 221001218), redaktoři: Petr Svorník (petr.svornik@pravo.cz, tel.: 221001405), Kateřina Severová (katerinaseverova@pravo.cz, tel.: 221001279), Markéta Mitrofanovová (marketa.mitrofanovova@pravo.cz, tel.: 221 001 543). Inzerce: 221001415, adresa- P. 0. Box 162, Slezská 13,12150 Praha 2. Foto na obálce: Profimediacz

Co nám dává smysl

snizeni odpadu na minimum

Pražský magistrát si nechá vypracovat strategii přechodu na takzvanou cirkulární ekonomiku. Dokončena by měla být do 31. března 2021. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

jednorazova rouska na lavicce v parku

Chirurgické roušky jako zdroj infekce a zbytečného odpadu

Na jejich nedostatek na počátku pandemie COVID-19 celé Česko zareagovalo neuvěřitelně, kdo mohl, ten šil. Mnozí šijí dosud, ale zájem o látkové roušky klesá. Proč? Látkovou roušku má už snad každý a stát se snaží o distribuci chirurgických roušek pro každého zdarma. Ochrana zdraví občanů je určitě chvályhodná, z krátkodobého hlediska nelze nic namítat. Ale co do budoucna? Jaký vliv bude mít spotřeba roušek vliv na životní prostředí? To bude záležet na nás.

polepka na barel DESINFEKCE

Jsme si vědomi zvýšeného rizika nákazy koronavirem, a proto jsme se rozhodli přistoupit k určitým preventivním opatřením, pro zvýšení zdravotní bezpečnosti Vašich zaměstnanců. Při úklidu se budeme maximálně zaměřovat na rizikové plochy – kliky, stoly, tlačítka výtahu, vodovodní baterie, madla dvířek v kuchyňkách apod., které budou ošetřovány dezinfekčními prostředky. Uklízečky budou v nejbližších dnech instruovány a dezinfekce distribuovány do vašich objektů až do vyčerpání našich zásob a resp. doplnění výpadku na trhu. Tuto službu navíc pro vás poskytujeme zcela zdarma.

pytlik na darky i potraviny

Dobrovolníky z takzvané odpadové hlídky budete moci potkat před nákupními centry nebo i na farmářských trzích

eco obal
Letošní Vánoce jsou již dávno za námi, ale tuny voskových balících „papírů“, krabiček a různých blýskajících se obalů, které udělaly v prvních třech vteřinách obdarovaným zcela jistě velkou radost, jsou stále tady. Sice zmizely od přeplněných popelnic, ale nevypařily se úplně. Každý rok nás zaměstnávají a především přírodu na naší planetě. V Nových horizontech letos Ježíšek poprvé naděloval dárky v ušitých textilních sáčcích, vyrobených ze zbytků látek a nití, které již u velkých provozoven nenašly využití a jejich cesta by možná skončila ve velkém kontejneru.

Zelená inspirace

re-sacky MARAMA na cokoliv

Musíme se Vám pochlubit, jaká krásná slova k nám doputovala od farmářského obchůdku v Dejvicích s názvem MARAMA:  "I přes současnou situaci k nám dnes dorazily nádherné pytlíky ručně vyrobené úžasnými lidmi ze společensky prospěšného spolku Nové horizonty, kteří je šijou ze zbytků látek od velkých firem".
Poděkování na facebooku @maramadejvicka nás zahřálo u srdce nejen z toho důvodu, že jedno krásné srdce mají ve svém logu.

A tak naše re-sáčky na cokoliv se dají využít kdykoliv. Třeba právě Vy si v jednom z nich odnesete nějakou tu zdravou dobrotu.

#re-sacky

Igelitový sáček se rozkládá 25 let. Naše švadlena potřebuje na ušití re-sáčků asi 10 min. Vaše radost z krásného obalu - ihned!
Některé věci na světě jsou jednoduše nevyčíslitelné. Zakoupením jednoho re-sáčku za 25 Kaček z naší chráněné dílny Nové Horizonty dáte příležitost lidem s hendikepem získat pracovní uplatnění, které na běžném pracovním trhu hledají jen velmi těžko. Pokud ještě stále váháte, jestli s re-sáčkem vyrazíte na svůj první nákup, nebo do něj vložíte nová sluchátka jako dárek pro Vaši ratolest, vězte, že naše obaly #re-sacky můžete použít prostě na cokoliv.

https://www.zerowastecesko.cz/10-milionu-sacku-pro-cr/

PODEKOVANI ZA DAROVANÉ TEXTILIE
Děkujeme všem, kteří se v rámci #GivingTuesday zapojili do naší výzvy #darujspagat. Darovali jste více než zbytky látek, nití, provázků a špagátků. Darovali jste nám možnost zpracovat nevyužitý textilní materiál, který by možná skončil ve sběrných kontejnerech. Vaším vstřícným gestem jsme společně darovali práci lidem se zdravotním postižením. Ještě jednou srdečně děkujeme!
Článek - ilustrativní obrázek

Novým výzvám se nebráníme! Právě naopak. Stále hledáme nové příležitosti kam se v naší práci posunout. Minimalizovat odpad chcemem nejenom při našem Zeleném úklidu, ale také v každodenním životě. A proto jsem začli šít pytlíčky ze starých záclon, které slouží jako náhrada běžných igelitových sáčků. Máme radost, že je o naše pytlíčky zájem, a že paní uklízečky, kterým už síly na úklid nestačily, mají zase co dělat. A ŠIJÍ KRÁSNĚ :-)

První vlaštovkou bylo šití pytlíčků pro mi pro příležitost srpnové CSR snídaně na Střeše Lucerny pořádané Asociace společenské odpovědnosti, která se konala při příležitosti představení nového katalogu společensky odpovědných dárků a aplikace Dobromappka.