Pytlíky ze zbytků látek na cokoliv

pytlik na darky i potraviny

Dobrovolníky z takzvané odpadové hlídky budete moci potkat před nákupními centry nebo i na farmářských trzích po celé republice. K dispozici jsou zatím první dva tisíce pytlíků s logem chráněných dílen Nové horizonty, kde vznikají, přičemž do konce roku by jich mělo být deset tisíc. Rychlost šití se odvíjí především od dostatku materiálu, kterým přispívají jednotlivci i firmy. Kromě látek jsou potřeba i provázky, stužky nebo tkaničky, jimiž se pytlíky stahují, a také jehly a nitě.


Z povlečení i záclon

„Začala jsem tím, že jsem vyklidila chatu a našla přitom spoustu zbytků látek, o kterých jsem si myslela, že je někdy použiju, ale k šití už jsem se nevrátila," říká ředitelka Nových horizontů Mirka Kroupová. „Jsem holka z vesnice, kde za mého dětství žádný odpad nebyl, všechno se zužitkovalo a sloužilo až do konce, takže pro mě je to návrat ke kořenům," dodává.

V dílnách uvítají například jakýkoli bytový textil, to znamená lůžkoviny nebo záclony, ze kterého se dá pytlík ušít. Neměl by se trhat nebo třepit a měl by být i praktický. Jedna z šesti švadlen Jarmila Nová zmiňuje případ, kdy někdo přinesl filcový kabát, z něhož by pytlík sice vyrobila, ale nedal by se moc používat.

Naproti tomu zmiňovaná záclonovina se hodí jak na ovoce a zeleninu, tak jako obal na dárky či na květináč. „Dobře to vypadá a nemusí se to hned vyhazovat," podotýká ředitelka a ukazuje mi tímto způsobem zabalenou láhev červeného vína. Pytlíky z neprůhledného materiálu zase dobře poslouží k uchovávání sušených hub, starého pečivá nebo ořechů. Místo igelitové tašky se hodí třeba i na cvičky, hračky a kosmetiku.

 

Do posledního kousku

Protože se šijí z různě velkých zbytků látek, je logické, že není jeden jako druhý, ale na tom nezáleží. Podstatné je spotřebovat materiál do posledního kousku v duchu životního stylu Zero waste neboli bez odpadu, který se v posledních letech rozmáhá i v Česku. Největší výzvou pro švadlenu tedy je hospodařit s látkou, aby z ní pokud možno nic nezbylo. Ostatní je pro Jarmilu Novou, která si v mládí na sebe šila džíny i kabáty, hračka. Za tři dny zvládne vyrobit stovku pytlíků.

Jak už bylo řečeno, každý z těch, které se budou zdarma rozdávat, je originál. Pokud byste si chtěli podobný obal pořídit v obchodě, kde jde zpravidla o sériovou výrobu, zaplatíte několik desítek korun.

Projekt 10 milionů sáčků pro Česko je hrazen z grantu. Jeho koordinátorka a spolu- zakladatelka platformy pro Udržitelný rozvoj a etiku Nikola Hurychová si svou první „výbavu" koupila před několika lety. Ze zkušenosti ví, že lidé, kteří látkové pytlíky mají, je často zapomínají doma, takže je dobré obstarat si jich alespoň deset.

„Doporučuju, abyste si je schovali po kabelkách, bundách nebo třeba do auta, a měli je tak neustále k dispozici," říká s tím, že pytlíky používá nejen v bezobalových prodejnách, ale i v běžných supermarketech. Když je vyloží na pás, bývá ve frontě často středem pozornosti. „Chci jít příkladem, takže je dobře, když si toho ostatní všimnou," usmívá se. „Pokladní sice mají radši průhledné pytlíky, ale v zásadě jim stačí, když je nestáhnete provázkem a necháte volně, aby do nich mohli nahlédnout."

 

Rozkládá se čtvrtstoletí

Pytlíky určené k rozdávání nemají na rozdíl od těch kupovaných certifikát pro styk s potravinami, což Nikola Hurychová považuje jen za formalitu.

„Každý soudný člověk si přece do něho nedá maso ani jinou vlhkou potravinu. A brambory z trhu si stejně doma očistíte," vysvětluje, že byrokracie je v některých případech zbytečná. Vnímá, že hlavně mladší generace má vůli životnímu prostředí pomoci, zatímco mnozí šedesátníci stále vnímají plast jako moderní výdobytek a nechtějí se ho vzdát. Přitom igelitový sáček se rozkládá čtvrtstoletí.

 

autorem článku je:
Markéta Mitrofanovová
------------------------------------------

Zdroj:
kend - páteční příloha deníku Právo ■ Editorka: Mirka Paloncy (mirka.paloncy@pravo.cz, tel.: 221001271), editor rubriky Cestování: Bohuslav Borovička (bohuslav.borovicka@pravo.cz, tel.: 221001218), redaktoři: Petr Svorník (petr.svornik@pravo.cz, tel.: 221001405), Kateřina Severová (katerinaseverova@pravo.cz, tel.: 221001279), Markéta Mitrofanovová (marketa.mitrofanovova@pravo.cz, tel.: 221 001 543). Inzerce: 221001415, adresa- P. 0. Box 162, Slezská 13,12150 Praha 2. Foto na obálce: Profimediacz

Co nám dává smysl

snizeni odpadu na minimum
Pražský magistrát si nechá vypracovat strategii přechodu na takzvanou cirkulární ekonomiku. Dokončena by měla být do 31. března 2021.
jednorazova rouska na lavicce v parku
Chirurgické roušky jako zdroj infekce a zbytečného odpadu. Na jejich nedostatek na počátku pandemie COVID-19 celé Česko zareagovalo neuvěřitelně, ale....
polepka na barel DESINFEKCE
Jsme si vědomi zvýšeného rizika nákazy koronavirem, a proto jsme se rozhodli přistoupit k určitým preventivním opatřením.
pytlik na darky i potraviny
Dobrovolníky z takzvané odpadové hlídky budete moci potkat před nákupními centry nebo i na farmářských trzích po celé republice.
eco obal
Letošní Vánoce jsou již dávno za námi. Hromady balících papírů, krabiček a různých blýskajících se obalů zmizely od přeplněných popelnic, ale nevypařily se úplně.

Zelená inspirace

re-sacky MARAMA na cokoliv
Musíme se Vám pochlubit, jaká krásná slova k nám doputovala od farmářského obchůdku v Dejvicích s názvem Marama:
#re-sacky
Igelitový sáček se rozkládá 25 let. Naše švadlena potřebuje na ušití re-sáčků asi 10 min. Vaše radost z krásného obalu - ihned!
PODEKOVANI ZA DAROVANÉ TEXTILIE
Děkujeme všem, kteří se v rámci #GivingTuesday zapojili do naší výzvy #darujspagat. Darovali jste více než zbytky látek, nití, provázků a špagátků.
Článek - ilustrativní obrázek
Novým výzvám se nebráníme! Právě naopak. A proto jsem začali šít pytlíčky ze starých záclon, které slouží jako náhrada běžných igelitových sáčků.