Chirurgické roušky jako zdroj infekce

jednorazova rouska na lavicce v parku

Chirurgické roušky jako zdroj infekce a zbytečného odpadu

Na jejich nedostatek na počátku pandemie COVID-19 celé Česko zareagovalo neuvěřitelně, kdo mohl, ten šil. Mnozí šijí dosud, ale zájem o látkové roušky klesá. Proč? Látkovou roušku má už snad každý a stát se snaží o distribuci chirurgických roušek pro každého zdarma. Ochrana zdraví občanů je určitě chvályhodná, z krátkodobého hlediska nelze nic namítat. Ale co do budoucna? Jaký vliv bude mít spotřeba roušek vliv na životní prostředí? To bude záležet na nás.

Proč nepoužívat chirurgické roušky?

 •  Vzniká zbytečný odpad. Při spotřebě dvou chirurgických roušek denně je to 60 kusů na osobu a měsíc. Za předpokladu, že by tyto “jednorázovky“ používala jen polovina české populace, je to 300 milionů roušek měsíčně! Nepředstavitelná hromada.
 • Co je zdarma, tím se často plýtvá.
 • Roušky neumíme správně likvidovat. Mají se měnit po 2-4 hodinách (záleží i na tom, jak moc komunikujete), použité vkládat do plastového sáčku, který pečlivě zavážete, dáte ještě do jednoho sáčku a teprve pak vyhodit do komunálního odpadu. Netuším ,kolik lidí tento postup zná a dodržuje ho. Zkouším si představit vedle hromady jednorázových roušek ještě 600 milionů igeliťáků měsíčně.
 • Chirurgické roušky, jak název napovídá, jsou určeny především zdravotníkům. V rukou lajka se mohou stát zdrojem infekce. Použité se válí po parcích, kolem popelnic i na lesních cestách. Lidé si nechtějí nosit domů kontaminovaný odpad jen tak po kapsách a jejich likvidace venku je složitá. Nehledě na to, že do parků chodí naše děti i domácí mazlíčci. Budou se pohozené roušky také bát?

Proč dát přednost bavlněným?

 • Bavlněnou roušku lze vyvářet a může nám sloužit dlouhou dobu.
 • Roušky se šily z toho, co bylo po ruce – nikdy nepoužívané damaškové povlečení po babičce, bavlněná trička, zbytky látek, které bylo škoda vyhodit. Super! Dosud to překáželo ve skříni, teď to chrání zdraví a ještě udělá radost sousedům.
 • Doma ušité roušky stmelují komunitu. Sociální kontakty byly během nouzového stavu utlumeny, ale roušky cirkulovaly. Látky putovaly k těm, co měli šicí stroj a ušité roušky ke všem potřebným. Ke mně za ušité roušky doputovala výborná meruňková zavařenina a domácí zelí. Obojí výborné!
 • Šité roušky podporují to dobré v nás. Šily je jednotlivci i firmy, zdarma nebo za náklady a rozdávaly potřebným.
 • Roušky se šily i ve firmách, kde byl jinak pozastaven běžný provoz. Zaměstnanci tak měli stále práci a i ochranu svého zdraví pro budoucí rozjezd.
 • Nejsou nudné. Sdílely se střihy, přesto každý kus se stal naprostým originálem.
 • Jsou prostě cool. A můžu si vybrat podle své nálady a situace. Vlastní rouška je osobitý doplněk k oblečení.

anatomicka rouskazena s rouskou

 

 

 

 

 

 

 

 

Šité roušky mají svůj příběh. Hendikepované švadlenky z chráněné dílny Nové horizonty ještě koncem února šily z darovaných zbytků látek pytlíky pro bezobalové nakupování a udržitelné obaly na dárky. Začít šít roušky namísto pytlíčků nebyl tak velký problém. Chtěli jsme šít zdarma pro potřebné, ale nebylo z čeho. Ale stačilo se jen zmínit a strhla se obrovská vlna pomoci a sounáležitosti. Od Asociace společenské odpovědnosti jsme dostali krásná nová trička. Roušky z nich zamířily do domova Sue Ryder. Další pomoc, ve formě celého štočku látky, mašliček a tkalounů, přišla od eventové agentury M-Ocean. Tato agentura nám zprostředkovala i další látky od Kofoly. Milým překvapením pro nás byla zdarma zaslaná krabice plná látek od Látky Mráz. Flex tex se s námi podělil o gumičky a velkoobchod Prokůpek zaslal nemalé množství atlasových stuh. Roušky zdarma od nás obdržel Domov pro seniory Zvonková, terapeutická komunita Kaleidoskop, Charita ČR, organizace HoSt Home-Start , spolek KOLUMBUS,  centrum PARAPLE o.p.s. a další.

Úžasná byla obětavost našich švadlen. Přestože sami patří k ohrožené skupině, šily, co jim síly stačily a samozřejmě je zajímalo, kam se jejich roušky dostanou, komu pomohou. Naplňovalo je hrdostí, že možná někomu v domově seniorů zachraňují život.

Zdarma jsme šili celý březen, od dubna to děláme tak napůl – za každou zakoupenou roušku věnujeme jednu do sociálních služeb.

Co nám dává smysl

snizeni odpadu na minimum

Pražský magistrát si nechá vypracovat strategii přechodu na takzvanou cirkulární ekonomiku. Dokončena by měla být do 31. března 2021. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

jednorazova rouska na lavicce v parku

Chirurgické roušky jako zdroj infekce a zbytečného odpadu

Na jejich nedostatek na počátku pandemie COVID-19 celé Česko zareagovalo neuvěřitelně, kdo mohl, ten šil. Mnozí šijí dosud, ale zájem o látkové roušky klesá. Proč? Látkovou roušku má už snad každý a stát se snaží o distribuci chirurgických roušek pro každého zdarma. Ochrana zdraví občanů je určitě chvályhodná, z krátkodobého hlediska nelze nic namítat. Ale co do budoucna? Jaký vliv bude mít spotřeba roušek vliv na životní prostředí? To bude záležet na nás.

polepka na barel DESINFEKCE

Jsme si vědomi zvýšeného rizika nákazy koronavirem, a proto jsme se rozhodli přistoupit k určitým preventivním opatřením, pro zvýšení zdravotní bezpečnosti Vašich zaměstnanců. Při úklidu se budeme maximálně zaměřovat na rizikové plochy – kliky, stoly, tlačítka výtahu, vodovodní baterie, madla dvířek v kuchyňkách apod., které budou ošetřovány dezinfekčními prostředky. Uklízečky budou v nejbližších dnech instruovány a dezinfekce distribuovány do vašich objektů až do vyčerpání našich zásob a resp. doplnění výpadku na trhu. Tuto službu navíc pro vás poskytujeme zcela zdarma.

pytlik na darky i potraviny

Dobrovolníky z takzvané odpadové hlídky budete moci potkat před nákupními centry nebo i na farmářských trzích

eco obal
Letošní Vánoce jsou již dávno za námi, ale tuny voskových balících „papírů“, krabiček a různých blýskajících se obalů, které udělaly v prvních třech vteřinách obdarovaným zcela jistě velkou radost, jsou stále tady. Sice zmizely od přeplněných popelnic, ale nevypařily se úplně. Každý rok nás zaměstnávají a především přírodu na naší planetě. V Nových horizontech letos Ježíšek poprvé naděloval dárky v ušitých textilních sáčcích, vyrobených ze zbytků látek a nití, které již u velkých provozoven nenašly využití a jejich cesta by možná skončila ve velkém kontejneru.

Zelená inspirace

re-sacky MARAMA na cokoliv

Musíme se Vám pochlubit, jaká krásná slova k nám doputovala od farmářského obchůdku v Dejvicích s názvem MARAMA:  "I přes současnou situaci k nám dnes dorazily nádherné pytlíky ručně vyrobené úžasnými lidmi ze společensky prospěšného spolku Nové horizonty, kteří je šijou ze zbytků látek od velkých firem".
Poděkování na facebooku @maramadejvicka nás zahřálo u srdce nejen z toho důvodu, že jedno krásné srdce mají ve svém logu.

A tak naše re-sáčky na cokoliv se dají využít kdykoliv. Třeba právě Vy si v jednom z nich odnesete nějakou tu zdravou dobrotu.

#re-sacky

Igelitový sáček se rozkládá 25 let. Naše švadlena potřebuje na ušití re-sáčků asi 10 min. Vaše radost z krásného obalu - ihned!
Některé věci na světě jsou jednoduše nevyčíslitelné. Zakoupením jednoho re-sáčku za 25 Kaček z naší chráněné dílny Nové Horizonty dáte příležitost lidem s hendikepem získat pracovní uplatnění, které na běžném pracovním trhu hledají jen velmi těžko. Pokud ještě stále váháte, jestli s re-sáčkem vyrazíte na svůj první nákup, nebo do něj vložíte nová sluchátka jako dárek pro Vaši ratolest, vězte, že naše obaly #re-sacky můžete použít prostě na cokoliv.

https://www.zerowastecesko.cz/10-milionu-sacku-pro-cr/

PODEKOVANI ZA DAROVANÉ TEXTILIE
Děkujeme všem, kteří se v rámci #GivingTuesday zapojili do naší výzvy #darujspagat. Darovali jste více než zbytky látek, nití, provázků a špagátků. Darovali jste nám možnost zpracovat nevyužitý textilní materiál, který by možná skončil ve sběrných kontejnerech. Vaším vstřícným gestem jsme společně darovali práci lidem se zdravotním postižením. Ještě jednou srdečně děkujeme!
Článek - ilustrativní obrázek

Novým výzvám se nebráníme! Právě naopak. Stále hledáme nové příležitosti kam se v naší práci posunout. Minimalizovat odpad chcemem nejenom při našem Zeleném úklidu, ale také v každodenním životě. A proto jsem začli šít pytlíčky ze starých záclon, které slouží jako náhrada běžných igelitových sáčků. Máme radost, že je o naše pytlíčky zájem, a že paní uklízečky, kterým už síly na úklid nestačily, mají zase co dělat. A ŠIJÍ KRÁSNĚ :-)

První vlaštovkou bylo šití pytlíčků pro mi pro příležitost srpnové CSR snídaně na Střeše Lucerny pořádané Asociace společenské odpovědnosti, která se konala při příležitosti představení nového katalogu společensky odpovědných dárků a aplikace Dobromappka.