Chirurgické roušky jako zdroj infekce

jednorazova rouska na lavicce v parku

Chirurgické roušky jako zdroj infekce a zbytečného odpadu. Na jejich nedostatek na počátku pandemie COVID-19 celé Česko zareagovalo neuvěřitelně, kdo mohl, ten šil. Mnozí šijí dosud, ale zájem o látkové roušky klesá. Proč?


Látkovou roušku má už snad každý a stát se snaží o distribuci chirurgických roušek pro každého zdarma. Ochrana zdraví občanů je určitě chvályhodná, z krátkodobého hlediska nelze nic namítat. Ale co do budoucna? Jaký vliv bude mít spotřeba roušek vliv na životní prostředí? To bude záležet na nás.

 

Proč nepoužívat chirurgické roušky?

 1. Vzniká zbytečný odpad. Při spotřebě dvou chirurgických roušek denně je to 60 kusů na osobu a měsíc. Za předpokladu, že by tyto “jednorázovky“ používala jen polovina české populace, je to 300 milionů roušek měsíčně! Nepředstavitelná hromada.

 2. Co je zdarma, tím se často plýtvá.

 3. Roušky neumíme správně likvidovat. Mají se měnit po 2-4 hodinách (záleží i na tom, jak moc komunikujete), použité vkládat do plastového sáčku, který pečlivě zavážete, dáte ještě do jednoho sáčku a teprve pak vyhodit do komunálního odpadu. Netuším ,kolik lidí tento postup zná a dodržuje ho. Zkouším si představit vedle hromady jednorázových roušek ještě 600 milionů igeliťáků měsíčně.

 4. Chirurgické roušky, jak název napovídá, jsou určeny především zdravotníkům. V rukou lajka se mohou stát zdrojem infekce. Použité se válí po parcích, kolem popelnic i na lesních cestách. Lidé si nechtějí nosit domů kontaminovaný odpad jen tak po kapsách a jejich likvidace venku je složitá. Nehledě na to, že do parků chodí naše děti i domácí mazlíčci. Budou se pohozené roušky také bát?

 

Proč dát přednost bavlněným?

 1. Bavlněnou roušku lze vyvářet a může nám sloužit dlouhou dobu.

 2. Roušky se šily z toho, co bylo po ruce – nikdy nepoužívané damaškové povlečení po babičce, bavlněná trička, zbytky látek, které bylo škoda vyhodit. Super! Dosud to překáželo ve skříni, teď to chrání zdraví a ještě udělá radost sousedům.

 3. Doma ušité roušky stmelují komunitu. Sociální kontakty byly během nouzového stavu utlumeny, ale roušky cirkulovaly. Látky putovaly k těm, co měli šicí stroj a ušité roušky ke všem potřebným. Ke mně za ušité roušky doputovala výborná meruňková zavařenina a domácí zelí. Obojí výborné!

 4. Šité roušky podporují to dobré v nás. Šily je jednotlivci i firmy, zdarma nebo za náklady a rozdávaly potřebným.

 5. Roušky se šily i ve firmách, kde byl jinak pozastaven běžný provoz. Zaměstnanci tak měli stále práci a i ochranu svého zdraví pro budoucí rozjezd.

 6. Nejsou nudné. Sdílely se střihy, přesto každý kus se stal naprostým originálem.

 7. Jsou prostě cool. A můžu si vybrat podle své nálady a situace. Vlastní rouška je osobitý doplněk k oblečení.

anatomicka rouskazena s rouskou

 

 

 

 

 

 

 

Šité roušky mají svůj příběh. Hendikepované švadlenky z chráněné dílny Nové horizonty ještě koncem února šily z darovaných zbytků látek pytlíky pro bezobalové nakupování a udržitelné obaly na dárky. Začít šít roušky namísto pytlíčků nebyl tak velký problém. Chtěli jsme šít zdarma pro potřebné, ale nebylo z čeho. Ale stačilo se jen zmínit a strhla se obrovská vlna pomoci a sounáležitosti. Od Asociace společenské odpovědnosti jsme dostali krásná nová trička. Roušky z nich zamířily do domova Sue Ryder. Další pomoc, ve formě celého štočku látky, mašliček a tkalounů, přišla od eventové agentury M-Ocean. Tato agentura nám zprostředkovala i další látky od Kofoly. Milým překvapením pro nás byla zdarma zaslaná krabice plná látek od Látky Mráz. Flex tex se s námi podělil o gumičky a velkoobchod Prokůpek zaslal nemalé množství atlasových stuh. Roušky zdarma od nás obdržel Domov pro seniory Zvonková, terapeutická komunita Kaleidoskop, Charita ČR, organizace HoSt Home-Start , spolek KOLUMBUS,  centrum PARAPLE o.p.s. a další.

Úžasná byla obětavost našich švadlen. Přestože sami patří k ohrožené skupině, šily, co jim síly stačily a samozřejmě je zajímalo, kam se jejich roušky dostanou, komu pomohou. Naplňovalo je hrdostí, že možná někomu v domově seniorů zachraňují život.

Zdarma jsme šili celý březen, od dubna to děláme tak napůl – za každou zakoupenou roušku věnujeme jednu do sociálních služeb.

Co nám dává smysl

snizeni odpadu na minimum
Pražský magistrát si nechá vypracovat strategii přechodu na takzvanou cirkulární ekonomiku. Dokončena by měla být do 31. března 2021.
jednorazova rouska na lavicce v parku
Chirurgické roušky jako zdroj infekce a zbytečného odpadu. Na jejich nedostatek na počátku pandemie COVID-19 celé Česko zareagovalo neuvěřitelně, ale....
polepka na barel DESINFEKCE
Jsme si vědomi zvýšeného rizika nákazy koronavirem, a proto jsme se rozhodli přistoupit k určitým preventivním opatřením.
pytlik na darky i potraviny
Dobrovolníky z takzvané odpadové hlídky budete moci potkat před nákupními centry nebo i na farmářských trzích po celé republice.
eco obal
Letošní Vánoce jsou již dávno za námi. Hromady balících papírů, krabiček a různých blýskajících se obalů zmizely od přeplněných popelnic, ale nevypařily se úplně.

Zelená inspirace

re-sacky MARAMA na cokoliv
Musíme se Vám pochlubit, jaká krásná slova k nám doputovala od farmářského obchůdku v Dejvicích s názvem Marama:
#re-sacky
Igelitový sáček se rozkládá 25 let. Naše švadlena potřebuje na ušití re-sáčků asi 10 min. Vaše radost z krásného obalu - ihned!
PODEKOVANI ZA DAROVANÉ TEXTILIE
Děkujeme všem, kteří se v rámci #GivingTuesday zapojili do naší výzvy #darujspagat. Darovali jste více než zbytky látek, nití, provázků a špagátků.
Článek - ilustrativní obrázek
Novým výzvám se nebráníme! Právě naopak. A proto jsem začali šít pytlíčky ze starých záclon, které slouží jako náhrada běžných igelitových sáčků.