Čištění koberců, čalounění, autosedaček

Mít koberce v bytě či kanceláři je velmi příjemné - jsou krásné, teplé, příjemné na dotek a utváří styl. Jsou vhodné i pro alergiky, ale musíte je udržovat čisté. Tedy nejen pravidelně vysávat, ale pravidelně jim dopřávat větší péči. Ale jak? Nejlepší očistu poskytuje tzv. extrakční čištění.

Co to je extrakční čištění?

Extrakčním čištěním koberců a čalounění dojde k odstranění skvrn, prachu, mastnoty, vsáklých a zadupaných nečistot a pachů (např. cigaretového kouře) nejen z povrchu, ale i z hloubky čištěné textilie. Dochází k oživení barev, ale i k odstranění nepříjemných roztočů, což ocení zejména alergici.

Účinnost čištění extrakční metodou je výrazně vyšší než u mechanického čištění (čištění vysáváním) nebo čištění šamponem na koberce (tepování). Běžné domácí vysavače nemají tak účinný filtr a nečistoty se pak vrací zpět do místnosti. Ani poloprofesionální mechanické přístroje (s účinnou odlučovací mechanickou nebo vodní turbínou) nedokáží odstranit nečistoty, které se díky vlhkosti vzduchu na povrchu nábytku usazují a spojují s tkaninou. Při ručním čištění nelze spolehlivě regulovat množství tekutiny, přebytečná tekutina tak spolu s nečistotou proteče do hlubších vrstev tkaniny.

Extrakční čištění koberců a čalouněného nábytku je bezesporu jednou z nejvhodnějších metod, která nečistotu i roztoče skutečně odstraní, je šetrná ke koberci a nábytku a vše je poměrně rychle suché.

Metoda není vhodná k čištění vlněných, hedvábných nebo pravých vlněných perských koberců či koberců z přírodních vláken (např. z kokosových vláken), na něž mokrou cestu nelze použít, protože je voda může poničit.

Tato metoda také nedokáže odstranit žvýkačky nebo vosk a nedokáže zcela napravit odbarvená a používáním hodně opotřebovaná nebo prošlapaná místa, přesto výrazně zlepší vzhled koberce a čalounění.

Jak postupujeme?

Nejdříve čištěný povrch důkladně vysajeme, abychom jej zbavili hrubých nečistot. Pak aplikujeme speciální čisticí přípravek na více znečištěná místa. Teprve potom provádíme samotné extrakční čištění, kdy je koberec napuštěn čisticím prostředkem a nakonec je z koberce odsáta veškerá přebytečná voda, včetně prachu a všech nečistot. Tento proces opakujeme několikrát dle zašpinění čištěných míst.

S čím pracujeme?

Používáme výkonnou profesionální techniku – italský extraktor Gisowatt, který je vybaven příslušenstvím na čištění malých i velkých kobercových ploch a rovněž adaptérem na čištění čalounění a interiérů vozidel. Toto zařízení se vyznačuje tichým chodem a vysokým sacím a čisticím výkonem.

Používáme také profesionální, zdravotně nezávadné a ekologicky šetrné čisticí prostředky.

Za jak dlouho je koberec suchý?

Po vyčištění zůstává koberec jen mírně vlhký. Při době schnutí hodně záleží na výšce vlasu koberce, teplotě, větrání. Měli byste počítat s tím, že zhruba dvě až čtyři hodiny zůstane podlaha vlhká, kdy po ní sice budete moci chodit, ale nedoporučujeme postavit zpět nábytek. Když přece jen potřebujete nastěhovat nábytek a nejste si jisti, že je podlaha dokonale vyschlá, doporučujeme nohy nábytku podložit kouskem igelitu. Mohlo by se stát, že vlhké dřevo pustí 'barvu' a takový flek se obtížně odstraňuje.